Yabancı Hisse Senedi İşlemleri

Yabancı Hisse Senedi İşlemleri

Bir sermaye şirketinin anaparasının ortaklar arasında paylaştırılan eşdeğer parçalarından her biri hisse senedi olarak adlandırılmaktadır. Yabancı hisse senedi ise uluslararası piyasalar ve borsalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

Yabancı Hisse Senedi İşlemleri

Teknoloji çağının getirmiş olduğu kolaylıklar ile birlikte neredeyse her finansal işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Mevcut yatırım olanaklarının dışında yabancı hisse senedi işlemleri bile akıllı telefonu olan herkes tarafından internet üzerinden tek tıkla yapılabilmektedir. 

Günümüzde pandemi sonrası döviz piyasasında hareketlenmeler olduğu gibi hisse senetlerindeki yatırımların da bir hayli arttığı gözlenmektedir. Yabancı hisse senedi işlemlerinin teknolojik kolaylığı ise mevcut yatırımcıları kendine çekmeyi başarmaktadır. Sürekli değişim halinde olan piyasa altyapısı da sistemin gereksinimler açısında şekillenmeye başlamıştır. 

Yabancı Hisse Senedi İşlemlerinin Amacı Nedir?

Yabancı hisse senedi işlemleri, gelir ve gider dengesini tek para birimi üzerinden kontrol etmeyi sağlayarak piyasadaki riskleri (örneğin; faiz, ensflasyon veya politik) en aza indirmek için kullanılmaktadır. Yabancı hisse senedi işlemleri sayesinde anlık olarak uluslararası şirketlerin hisselerinden kendinize uygun paylar satın alabilmekte ve size uygun görünen miktarlarda yükseliş yaşandığı takdirde bu hisseleri dilediğiniz gibi satabilmektesiniz. 

Yabancı Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sadece iletişim ve kimlik bilgileri kullanılarak, yabancı hisse senedi işlemlerini destekleyen herhangi bir banka üzerinden hisse senedi hesabı oluşturmak neredeyse bankamatikte sıra beklemekten daha kolay hale gelmiştir. Online bankacılık işlemlerinde bile bu özellik bulunmaktadır. Hisse senedi hesabına para yatırmak için ise bireysel hesap üzerinden EFT veya havale yöntemleri kullanılmaktadır. 

Genellikle bankaların sağladığı platformlarda yabancı hisse senedi işlemlerine ait hesaplar, bireysel hesaba bağlı bir alt hesapta ayrı olarak işlem görmektedir. Bu sayede bireysel hesaptan kısmen bağımsız işlemlerle gerçekleştirilen yatırımlar, kullanıcıyı daha güvende hissettirmektedir. Bankalar dışında çeşitli özel kuruluşların da yabancı hisse senedi işlemleri ile çalışılabilmek için alt yapıları mevcuttur. 

Yabancı Hisse Senedi İşlemlerinde Alış

Banka veya özel kuruluşlar arasından kendinize uygun bir aracı kuruluş seçtikten ve hesabınızı açtırdıktan sonra hisse senetlerinin incelenmesi için aracı kuruluşun web sitesine veya android/ios uygulamalarına girerek borsada işlem gören hisseleri görebileceksiniz. Satın almak istediğiniz firmayı seçtiğinizde eğer aracı kuruluşun belirlediği saatler içindeyseniz güncel alış fiyatını, belirlenen saatlerin dışındaysanız son işlem fiyatını görüp, o fiyatlar üzerinden alım yapabileceksiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken kredi kartlarındaki otomotik ödeme talimatına benzer bir özellik ile karşılaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınız platform üzerinde serbest fiyatlı talimat ve limitli talimat olmak üzere iki farklı seçenek sunulacaktır. Eğer serbest fiyatlı talimat seçerek işleme devam ederseniz, alacağınız hisse senedinin fiyatına herhangi bir kısıtlama olmadan ulaşabileceksiniz. Yani hisse senedinin fiyatı 0,85 dolar da olsa 1,55 dolar da olsa bu hisseyi alacağınız anlamına geliyor. Alternatif olarak limitli talimatta ise söz konusu hisse senedinin 0,85 dolara geldiğinde bu hisseyi alacağınızı ancak daha yüksek fiyatta işlem görüldüğü zaman bu hisse senedini almayacağınızı belirtmiş olacaksınız. Yabancı hisse senedi işlemleri kullanıcıların kendine göre kişiselleştirebileceği kaliteli bir alış-satış imkanı sunulmaktadır. 

Yabancı Hisse Senedi İşlemlerinde Satış

Satın alınan hisse senedinin fiyatı arttığında ve satılmak istenilen miktara ulaştığında tek tıkla satmak için onay verilebilmektedir. Bu durumda elde edilen kazanç yatırım hesabı bakiyesine en geç iki iş günü içerisinde yansımaktadır. Serbest ve limitli talimatlar satış işlemlerinde de geçerlidir. Limitli talimat verildiği takdirde, verilen talimat piyasa değeriyle eşleştiğinde işlem gerçekleşmektedir. 

İpuçları

Yabancı hisse senedi işlemleri için ödenecek miktar her bankada veya özel kuruluşta değişiklik gösterebileceği gibi çeşitli vergi kesintileri de bulunmaktadır. Kazanç getiren her işte olduğu gibi kullanıcıların elde ettikleri gelir üzerinden vergi beyan etmeleri gerekmektedir. Burada gerçekleştirilecek tüm işlemler bankanın değil, kullanıcının sorumluluğundadır. Bir de yatırımın kullanıldığı kuruluşun talep ettiği belirli bir saklama masrafları olacaktır. Günlük olarak hesaplanan saklama masrafları, kullanıcının hisse senedindeki parasal değere aylık olarak yansıtılmaktadır. Bu nedenle alış-satış komisyonlarının yanı sıra aracı kuruluşun belirlediği işletim ücretleri de hesaba katılarak işlem yapılması ve aracı kuruluşun buna göre seçilmesinde fayda var. 

Stratejik yatırımlarla yüksek kar elde edilebilen platformlar Tesla, Whatsapp, Google, Garanti, Akbank veya Turkcell gibi ünlü firmalardan oluşabileceği gibi henüz adı duyulmamış firmalar da olabilmektedir.Kullanıcılar genelde riski en aza indirmek için ünlü firmaların seçilmesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak piyasaya yön veren bazı atılımlar veya talihli olaylar sayesinde hiç adı duyulmamış sıradan bir firmanın bile değeri milyonlarca kat artabilmektedir. Günümüzden örnek verecek olursak, Elon Musk’ın Whatsapp uygulamasına bir alternatif olarak yakın zamanda önerdiği ve hatta kendisinin de kullandığını söylediği Signal uygulamasını, twitter takipçileri Teksas merkezli bir firma ile karıştırdığı için ABD’li hissedarlar bu küçük firmanın hisselerini satın almaya başladı. Sonuç olarak küçük bir yanlış anlaşılmayla bir firmanın hissesi 0,6 dolardan 38,70 dolara yükseldi ve firmanın piyasa değeri 470 milyon doların üzerine çıktı. Böylesine talihsiz ama aynı zamanda da talihli olaylar elbette öngörülemez, bu nedenle yatırımın stratejik olarak planlanması ve bu konuda yeni başlayanların profesyonel destek alması kesinlikle önerilmektedir. Çünkü kullanıcıların yabancı hisse senedi işlemleri sırasında kar elde edebileceği gibi zarar etme riskleri de her zaman bulunmaktadır.