XLM/BTC Exchange’i

XLM/BTC Exchange’i

XLM/BTC Exchange’i stellar ağı tabanlı sistem üzerinden gerçekleştirilen iki farklı birim arasındaki değişimi anlatan bir terimdir.

Ripple Ağı

Ripple ağı, söz gelimi madenciliği yani üretimi yapılabilen bir ödeme ağı sisteminin genel adıdır. Üretilen Ripple’ların kripto para birimi XPR olarak adlandırılmaktadır. Ripple sistemindeki amaç yüklü miktardaki varlık veya para transferlerinin blockchain sistemi üzerinden ucuz, hızlı ve güvenli aktarımının sağlanmasıdır. Ripple ağında, Bitcoin sistemlerinin aksine denetlenmek üzere bir merkez üssü bulunduğundan daha güvenlidir. 

Stellar Ağı ve XLM

Ripple ağı sistemini baz alan Stellar ağı; sınır ötesi para birimlerinin, bankalar veya özel ödeme şirketleri arasında düşük ücretli transfer yapılmasına olanak sağlayan merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. XLM ise Stellar ağı içerisindeki kripto para birimidir. Ripple’ın aksine, Stellar ağında madencilik yapılarak XLM kazanmak mümkün değildir. 

Stellar ağı, Ripple ağının önemli bir rakibidir. Çünkü her iki ağ da bankaları, ödeme sistemlerini ve insanları birbirine bağlamayı sağlayan hızlı ve güvenilir bir platform sunmayı hedeflemektedir. Her iki sistem de ilk kurulduklarında merkezi olmayan bir küresel finans sistemi oluşturmayı hedeflese de günümüzde Ripple ağı bu politikasından vazgeçerek bir merkez üssü ile işlerini ilerletme yolunu seçmiştir. Merkeze bağlılık bir yandan güvenilirliği artırsa da, üçüncü şahısların işleme dahil olması kripto para platformunun esas değerlerini sarsmaktadır. Ripple’ın kurumsallaşmasına yönelik gelişen olaylar kripto para birimi XLM olan Stellar ağının günümüzde popülerliğinin artmasına neden olmuştur. Popülerliği artan XLM kripto parasının ise XLM/BTC Exchange’i talebi de artmıştır.

Kurumsallaşan Ripple ağı, büyük şirketlere hizmet verirken Stellar ağı gelişmekte olan ülkeler arasında küresel bir ödeme sistemi olma yolunu hedeflemektedir. 

XLM/BTC Çifti

Stellar ağının kripto para birimi olan XLM’in, maliyet açısından bakıldığında günümüzde altın oran olarak görülen Bitcoin (BTC) ile eşleştirildiği sisteme XLM/BTC Exchange’i denir. Bu iki kripto para çifti (XLM/BTC) bir XLM satın almak için ne kadar BTC gerektiğini temsil eden bir dönüşümdür. 

Kripto para birimlerinin herhangi bir ülkeye veya bölgeye bağlı olmaması, politik veya enflasyondan etkilenmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu sonuç elde edilen kar veya zararın sürekli dalgalanmalardan ayrı tutulacağı avantajını sunmaktadır. 

Lightning Network

Türkçeye Yıldırım Ağı olarak çevrilen Lightning Network, başlangıçta Bitcoin üzerindeki kullanıcı sayısı artışına bağlı karşılaşılan sorunları çözmeye ve block zincir üzerindeki Bitcoini daha verimli hale getirmeye yönelik olarak geliştirilen bir platformdur. Lightning Network üzerindeki “ödeme kanalları” kullanıcıların küçük miktarlarda kripto para ödeyerek açtıkları hesap sayesinde hızlı para transferi yapmalarını sağlamaktadır. 

Başlangıçta yalnızca Bitcoin için üretilen sistem, teknolojinin getirmiş olduğu yoğunluk ve farklı kripto para birimleri nedeniyle artık günümüzde belirli platformlar arası kripto para transferini gerçekleştiren bir sistem haline gelmiştir. Hatta XLM/BTC Exchange’i gibi iki farklı kripto para birimi zinciri arasındaki takas işlemlerinin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü Bitcoin’in ana sorununu çözen bu sistem diğer kripto para birimleri tarafından da benimsenmiştir. 

XLM/BTC Exchange’i Yatırımları

Kripto para piyasasının son derece değişken olan yapısı küçük yatırımcılar için büyük risk haline gelebilmektedir. Örneğin büyük miktarlarda varlık fonu ile çalışan kurumsal yatırımcıların XLM/BTC Exchange’i ile elde ettikleri kar veya zarar XLM/BTC çifti oranındaki dalgalanmaları kontrol edebilmektedir. Bu büyük oranlardaki dalgalanmalara rağmen XLM/BTC Exchange’i, küçük veya büyük her türlü yatırımcının kar elde etmesi için hazırlanan benzersiz platformlardan biridir. 

XLM/BTC Exchange’i fonu için neredeyse sıfır komisyon alan çeşitli dijital platformlar bulunmaktadır. Bu dijital platformlar aracılığıyla XLM’in BTC için değerinin hızlı takibi yapılabilmekte ve kaliteli bir alış-veriş sağlanabilmektedir. Dijital teknolojinin getirmiş olduğu en büyük nimet ise bu işlemlerin bulunulan konum veya saat fark etmeksizin tek tıkla yapılabiliyor olmasıdır. Bu sisteme en büyük katkı sağlayan Lightning Network sayesinde saniyede binlerce işlem yapılabilmektedir. 

XLM/BTC Exchange’i Güvenliği

Kripto paraların ilk ortaya çıktığı dönemlerde iki farklı birim arası takas sürecinde dijital olmayan nakit para kullanımına ihtiyaç duyulmaktaydı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iki farklı platformu birbirine bağlayan sanal sistemler geliştirilmiş ve ücretlendirmeleri de kripto para üzerinden yapılmaya bağlanmıştır. Farklı zincir ağları arasındaki çevrimiçi takas sürecinin güvenliği akıllı kontratlar ile korunmaktadır. Örneğin XLM/BTC Exchange’i sürecinde XLM sahibi kişisi X olarak adlandırılır ve BTC kişisi de B olarak adlandırılırsa; öncelikle X kişisi satmak istediği XLM’lerini kriptografik bir genel anahtar oluşturarak Lightning Network üzerindeki bir sanal kasa içerisine alır. Oluşturduğu bu kriptografik anahtarı B kişisi ile paylaşır ancak B kişisi yalnızca bu bilgi ile kasaya erişim sağlayamaz. Çünkü kriptografik yöntemlerle korunan anahtar asıl şifreyi korumaktadır. B kişisi X kişisinden aldığı kriptografik anahtarı kullanarak sistem üzerinde bir ağ açar ve bu ağ içerisine takas etmek istediği BTC’leri yükler. X kişisinin bu sisteme erişebilmesi için B kişisinin oluşturduğu ağa kendi anahtar şifresiyle girmesi gerekmektedir. X kişisi kendi anahtar şifresini kullandığında bu şifre B kişisine görünür hale gelir. Böylece X kişisi takas ettiği XLM’ler yerine BTC’lerini alır ve B kişisi de kendi XLM’lerine kavuşur.

Esasen karşılıklı güvene dayalı bu platformlar aslında dijital kripto paraların takasını gerçekleştiren güvenilir bir üçüncü şahıs görevi görmektedir. Günümüz ticaretlerine bakıldığında her platformda alıcı ve satıcı arasında köprü görevi gören bir aracı şirket veya üçüncü şahıs bulunmaktadır.