Kripto Para Yatırım Önerileri

Kripto Para Yatırım Önerileri

Kripto para, yapılan işlemleri güvenceye almak için şifreleme sistemi (kriptografi) kullanan, nakit paraya alternatif değişim aracı olarak planlanmış bir dijital varlık birimidir. Merkezi bir sisteme bağlı olmaması kripto paraların en önemli özelliklerinden biridir. Bitcoin ilk merkezi olmayan kripto para olarak bilinmektedir. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakomoto kullanıcı adıyla işlem yapan ve gerçek kimliği tam olarak belirlenmeyen söylentilere göre de Japon asıllı olan kriptograf ve bilgisayar uzmanı bir yazılımcı veya bir grup yazılımcı tarafından tasarlanmıştır. 

Güven

Güven, kripto para yatırım önerileri için en önemli unsurdur. Yaşadığımız teknoloji çağında yerli veya yabancı binlerce borsa ve onun uzantıları bulunmaktadır. Bu kadar fazla seçenek içerisinden güvenli bir yatırım fonu bulmak gerçekten zor olabilmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için kripto para yatırım önerileri olarak öncelikle iyi araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Güvenilir bir platform ile başlandığı takdirde sonuna kadar içiniz rahat olarak ilerleyebileceksiniz.

Şifreleme sistemi kripto paralar üzerindeki önemli güven etkenlerinden biridir. Kripto paralar alınabilir, satılabilir veya havale edilip kullanılabilir. Ancak taklit edilemediği ve somut bir nesne olmadığı için kayıtlı olduğu iyi korunmuş sanal muhasebe defterinin güvenlik sisteminin casus yazılımlarca kırılabilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle kripto paralar, iki taraflı güvenlik sistemi olarak da isimlendirilebilen belirli bir merkezden bağımsız olarak tutulan ve eş zamanlı güncellemelerle kendi şifrelerinin kilitlendiği bir sistemle ilerlemektedir. 

Hesap Defteri Yönetimi

Kripto paraların saklanabilmesi için bir hesap defteri gerekmektedir. Kripto paralar her ne kadar güvenli ortamlarda saklansa da tüm varlığın tek bir hesap üzerinde tutulması önerilmemektedir. Hesap defterinin kriptografik anahtar ile korunduğunun bilinmesi ve sistemin iyice anlaşılması kripto para yatırım önerileri arasındadır. Kriptografik anahtar bu hesap cüzdanlarının korunması için en gerekli ve dikkat edilmesi gereken şifrelerdir. Kriptografik anahtar kısaca, düz bir metni şifreli metne dönüştürmek için şifreleme algoritması tarafından kullanılan gizli bir karakter dizisidir. 

İki taraflı güvenlik sistemi içeriğinde genel anahtar ve özel anahtar bulunmaktadır. Genel anahtar, kripto para gönderimi için kullanılan bir adres gibidir. Özel anahtar ise cüzdanı açmak için sadece kullanıcının bildiği bir güvenli şifredir. Örneğin alış-veriş yapacağınız kişinin kendi hesabından sizin hesabınıza kripto para gönderimi yapabilmesi için sizin genel anahtarınızı bilmesi gerekmektedir. Öncelikle gönderici kendi özel anahtarıyla sisteme giriş yapar ve sizin genel anahtarınıza kripto parayı transfer eder. Siz ise kendi özel anahtarınızı kullanarak gönderilen parayı değerlendirebilirsiniz. Bu iki taraflı güvenlik sistemi alıcı ve satıcı arasındaki gizliliği üçüncü şahıslardan korumak için çok önemlidir. 

Özel Anahtar Yönetimi

Cüzdan şifrelerini bir kağıda yazmaktan çekinenler için bu cüzdanlar için saklama hizmeti veren birçok internet sitesi veya yazılımlar mevcuttur. Çünkü her seferinde uzun şifreleri tek tek elle girmek zor olabilmektedir. Hatta bazı yazılımlar sizin şifrelerinizi karekoda dönüştürebilecek sistemler geliştirmiştir. 

Teknolojik çağın getirdiği nimetler çok olsa da bazı insanlar özel anahtarlarını kağıda yazmaya bile çekinmektedir. Örneğin yakın zamanda Stefan Thomas adlı Alman asıllı bir yazılımcı, Bitcoin hesap defteri özel anahtarını unuttuğu için hesabına girememektedir. Olayın büyümesi üzerine açıklamalarda bulunan yazılımcı, doğru tahmin için son iki hakkı kaldığını ve böyle giderse 220 milyon dolarını kaybedeceği söylemektedir. Bu güvensizlik durumları nedeniyle kripto paraların dünya genelinde %20’sinin kayıp olduğu bildirilmiştir. Kripto para yatırım önerileri dahilinde eğer bir özel anahtarınız varsa mutlaka bu anahtarı koruyacak bir sistemin kullanılması ve bu sistem kullanılırken çok dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Planlı Yatırım

Günlük hayatımızda ne kadar planlı olursak olalım karşımıza çıkabilecek sürprizler olabileceği gibi önüne geçilebilecek bazı hayat kurtarıcı önlemler de bulunmaktadır. Kripto para yatırım önerileri içerisinde planlı yatırımın önemi büyüktür. Örneğin kripto paranızı aldığınız fiyat üzerinden değil, yalnızca aldığınız tarih üzerinden planlarsanız tamamen işinizi şansa bırakmış olacaksınız. Şöyle ki kripto paraların da tıpkı altın ve döviz gibi değer kazanıp, kaybedebileceğini unutmamak gerekmektedir. Kripto paranız istediğiniz fiyat seviyesine geldiğinde; henüz çok erken, şu an satmasam ve bir süre daha elimde tutsam gibi düşüncelere girebileceğiniz gibi istediğiniz fiyat seviyesine ulaşmadan da sabırsızlanarak vaktinden çok önce satış işlemlerini yapabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçebilmek sizin elinizdedir. Bu nedenle kripto para yatırım önerileri için her zaman sabırlı olmak ve koyduğunuz hedefe sadık kalarak ilerlemek büyük önem taşımaktadır. 

Fear of Missing Out cümlesinin baş harflerinden oluşturulmuş FOMO terimi, kripto para yatırım önerileri arasında en sık kullanılan terimlerden biridir. Genel olarak hızla değer kazanan ve yine aynı hızda değer kaybeden kripto paralar için bir bireyin yaşadığı fırsat kaçırma korkusunu ifade etmektedir.

Risklerden Kaçınma

Para kazanmanın en önemli aşamasının risk almak olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak her ne kadar cesurca davranmak bazı durumlarda işe yarasa da somut olmayan kripto paraların hızla değer kaybedebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak kripto para yatırım önerileri arasındadır. Şöyle ki sadece kripto paralar için ayırdığınız bütçe sadece gözden çıkarabileceğiniz kadar olursa yatırımınız değer kaybettiği takdirde tamamen servetinizi kaybetmiş olmazsınız. Dikkat edilmesi ve cesaret edilmesi gereken zamanlar arasındaki ince çizgiyi hayati önem taşımaktadır.