Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri

Yatırım yapmak isteyenler uzun süreli yatırımlar için güvenilir hisse senetlerine yönelmektedir. Hiç düşmeyen hisse senetleri, güvenilirliği ile yatırımcılar için vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir. Birçok yatırımcı, maddi gelir elde etmek amacıyla hisse senedi almak için borsa sayfalarında gezinmektedir. Özellikle 2019’dan bu yana yaşanan pandemi nedeniyle ekonomi dünyasında birçok dalgalanma ve kriz yaşanmıştır. Yaşanan bu dalgalanmalar sonucu hiç düşmeyen hisse senetleri daha da önemli hale gelmiştir.  Ancak hisse senetleri almak, satmak ve bu alışverişten kar elde etmek düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Hisse senedi almayı düşünen bir yatırımcı hisse senedi almadan önce birçok özelliğe dikkat etmelidir. 

Borsada yatırım yapmak isteyenler için hiç düşmeyen hisse senetleri istatistiklerini takip etmek oldukça önemlidir. Peki, hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

  • Hisse senedi almak isteyen bir yatırımcı, öncelikle hisse senetlerinin fiyatlarını ve kar oranlarını dikkatlice incelemelidir. Hisse senetleri, yıllara göre kar oranlarına bakılarak ve dikkatlice seçilerek alınmalıdır. 
  • Bunların yanı sıra, hisse almak isteyen bir yatırımcı, kazanç değerini ve kazanç oranını gözden geçirmelidir. Kazanç değeri ve kazanç oranına dikkat edilmeden alınan hisseler, yatırımcısını zarara uğratabilmektedir. Ancak iyi hazırlanmış portföyler ile kazanç değeri ve kazanç oranına dikkat edilen hisse senetleri, yatırımcısına uzun süreli kar getirmektedir. 
  • Diğer yandan hisse senedi almak istenen şirketin, kar payı ödemesi veya ödememesi yatırımcının, dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biridir. Yatırımcı, kar payı ödeyen bir hisse senedi alması halinde olası düşüşlerden fazla etkilenmeden kazanç elde etmeye devam edebilir. 
  • Yatırım yapmak isteyen birisi, tüm yatırımı bir hisse üzerinde toplamamalıdır. Böylelikle kar ve zarar durumlarının değişkenlik göstermesi, yatırımcı için tamamen riskli olmaktan çıkacaktır. 
  • Aynı zamanda yatırım yapmak isteyen kişi, hisse senedi almadan önce risk oranlarına bakarak olası durumları gözden geçirmelidir. Bazı hisse senetleri, anlık yüksek kar getirse de yıl içindeki dalgalanmaları ve riskleri göz önünde bulundurularak yatırım kararı verilmelidir. 
  • Ancak bu uyarılara rağmen ilk defa hisse senedi alan bir yatırımcı, bu işlemi bir uzman eşliğinde yapmalıdır. Uzmanlar, yaptıkları analizler ve yönlendirmeler ile yatırımcıların, özellikle ilk defa yatırım yapacakların, güvenli yatırım ile kazanç elde etmelerine olanak sağlayacaktır. 

İlk defa hisse senedi alanların, yaptıkları olası hatalar; riskli hisse senedi almak ve satmak,  hisse senedi konusunda yeterli araştırma yapmadan almak, risk ve kazanç oranına dikkat etmemek, hisse alınan şirketin güvenirliğini yeterince araştırmamak şeklinde sıralanmaktadır. Bir yatırımcı, dikkatli olmadığı takdirde yatırımları nedeniyle iflas ile yüz yüze gelebilirler.  Ancak planlı ve risk içermeyen bir yatırım yapıldığında geleceğe yönelik uzun soluklu kazanç elde etmek mümkündür. Bu nedenle, iyi bir yatırımdan beklenen kısa vadeli kazançlardan ziyade uzun vadeli, güvenilir ve dengeli kazançlardır. Güvenilir ve dengeli hisse senetleri hakkında hiç düşmeyen hisse senetleri listelerine bakarak bilgi edinebilirsiniz. 

Sizde güvenilir ve düzenli gelirli bir yatırım yapmak istiyorsanız, yapmadan önce hiç düşmeyen hisse senetlerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. 2020 yılının bitişi ile birlikte hiç düşmeyen hisse senetleri listesi de yeniden güncellenmiştir. 2020 yılının hiç düşmeyen hisse senetleri listesinde yer alan ilk 6 hisse senedi aşağıdaki gibidir. Listede ilk sırada bir teknoloji şirketi olan Logo Yazılım yer almaktadır. Diğer hisse senetleri ise İndeks Bilgisayar, Kuyumcukent Gayrimenkul, Soda Sanayi, T. Tuborg, İş Yat. Ort. Ve Pınar Et Aselsan, Adana Çimento, Parsan, Eczacıbaşı İlaç, Borusan Yat. Pazar, Avrasya GYMO, Ata GYMO, Anadolu Sigorta, ve Un şeklinde sıralanmaktadır.  

1.  LOGO

Logo yazılım, hiç düşmeyen hisse senetleri listesinde yıllardır üst sıralarda yer almaktadır. Son 5 yılda ortalama 42,82 kar getirmiştir. 

2.  SODA

Soda Sanayi, hiç düşmeyen hisse senetleri listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Özellikle 35,24 olan kar oranı ile Logo yazılıma en yakın hisse senedi konumundadır. 

3.  TBOG

Türk Tuborg, yatırımcıların güvenli bulduğu bir diğer hisse senedidir. Son 5 yıl içerisinde yatırımcılarına 35.24’lük kar getirmiştir. 

4.  ASELS

Aselsan,  savunma sanayinde elde ettiği başarılar ile yıllardır kar getiren şirketler arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır birçok yatırımcı, güvenilir bir yatırım için Aselsan’ı tercih etmektedir.  Aselsan hisse senedi, yatırımcılarının yüzünü güldüren bir diğer hisse senedidir. Son 5 yıl içerisinde 34.60 oranında kara sahiptir. 

5.  PARSN

Parsan hisse senedi, son 5 yıl içerisinde getirdiği 26,81’lik kar oranı ile hiç düşmeyen hisse senetleri arasında 2020 yılında 5. Sırada yer almaktadır. 

6.  ECILC

Eczacıbaşı İlaç, son 5 yıl içerisinde 25, 15 oranında kar oranı getirerek yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür. 

2020 yılında pandemi ekonomiyi bir hayli etkilemiştir. Bu nedenle yatırımcılar, yatırımlarını daha güvenli hisse senetleri üzerine yapmak istemektedir. Bu noktada, hiç düşmeyen hisse senetlerinin önemi ve değeri artmaktadır. Özellikle yüksek hisse senetleri ve yılın düşmeyen hisse senedi istatistikleri, yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu veriler, yatırımcılara hisse senedi almak konusunda yardımcı olsa da bir uzman eşliğinde yapılan yatırımlar daha güvenli ve kalıcıdır. Dolayısıyla ilk defa yatırım yapacaklar mutlaka bir uzmandan hisse senetlerinin kar ve zarar analizi, kar payı ödenip ödenmemesi, risk oranları, fiyat oranları ve kazanç oranları gibi konularda tavsiyeler alarak yatırım yapmalıdır.